Gå direkt till innehåll

Ämnen: Arbetsliv

  • Förebygg vattenskador med GVK-auktorisation

    Runt om i Sverige finns just nu 768 GVK-auktoriserade företag, en ökning med 10 företag bara den senaste veckan - och fler är på gång. Vad är det som lockar företagen att auktorisera sig? - Det korta svaret är att förebygga tråkiga och dyrbara vattenskador, säger Elisabeth Erler, ny admin- och auktorisationsansvarig på GVK. Och att auktorisera sig är inte särskilt krångligt!

  • Årets Våtrumskamp avgjord

    Digital rapportering avgjorde när Ekenhuset blev sammanlagd vinnare i Våtrumskampen 2016. De anmälde flest våtrum, 1 125, av de företag som arbetar aktivt med GVKs kvalitetsapp. Digitala för- och egenkontroller gjordes i 57 procent av Ekenhusets anmälda våtutrymmen. K360 Nordic i Uppsala har något fler anmälda våtrum men en mindre andel digitalt rapporterade förkontroller, knappa 45 procent.

  • Gedigen utbildning för jobb i våtrum

    Orolig för oseriösa hantverkare? Gör som Göran Johansson i Uddevalla. Han valde ett GVK-företag när familjens badrum skulle renoveras och blev så glatt överraskad att han skrev ett brev till GVKs ledning; –Högsta betyg till denne sanne yrkesman. Ett plus till GVK som lyckats förmedla kvalitet till hantverkare. Oslagbart för oss kunder! GVK-auktorisation kräver både yrkesbevis och påbyggnad.

  • Enklare med vattentätt regelverk

    Designbrunnar, tajta tidplaner och samordning med sidoentreprenörer var några av frågorna som bildade utgångspunkt vid GVK, AB Svensk Våtrumskontrolls, arbetsledarutbildning. –GVKs kurser tar upp regler, material och tekniker som vi bör känna till vid installation av våtrum, säger Mattias Möllerström från Sandéns Golv i Helsingborg. Jobbet blir enklare och samtidigt utvecklas branschen som helhet.